Nazwa handlowa i skład
Alli to lek stosowany w celu wspomagania procesu redukcji wagi. Głównym aktywnym składnikiem preparatu jest orlistat. Orlistat działa poprzez hamowanie działania lipaz, które są odpowiedzialne za rozkład tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu, tłuszcze te nie są wchłaniane do organizmu, co wspomaga utratę masy ciała.
Forma farmaceutyczna
Alli jest dostępne w postaci kapsułek do podawania doustnego. Każda kapsułka zawiera 60 mg orlistatu. Kapsułki te charakteryzują się niebiesko-turkusowym kolorem. Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, z daleka od światła i wilgoci, aby zachować jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Dawkowanie i sposób użycia
Standardowa dawka leku Alli, zalecana dla dorosłych i młodzieży powyżej 18 roku życia, to jedna kapsułka (60 mg orlistatu) trzy razy dziennie. Lek należy przyjmować w trakcie lub do godziny po każdym głównym posiłku zawierającym tłuszcz. Ważne jest, aby podczas stosowania Alli stosować równocześnie zbilansowaną, umiarkowanie niskokaloryczną dietę, bogatą w owoce i warzywa, a ubogą w tłuszcze.
Wskazania do stosowania
Alli jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 18. roku życia, którzy mają indeks masy ciała (BMI) równy lub większy niż 28 kg/m^2. Lek stosowany jest w połączeniu z dietą niskoenergetyczną i niskotłuszczową, co sprzyja redukcji wagi ciała. Alli jest szczególnie polecany osobom, które poza nadwagą mogą mieć problemy powiązane z wysokim poziomem lipidów we krwi czy nadciśnieniem tętniczym.
Interakcje z innymi lekami
Alli może wpływać na działanie niektórych leków, dlatego przed rozpoczęciem jego stosowania konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych interakcji. Należy zachować szczególną ostrożność przy równoczesnym stosowaniu leków na cukrzycę, jak insulinę czy oralne środki przeciwcukrzycowe, gdyż Alli może wpływać na kontrolę poziomu glukozy we krwi. Ponadto, lek może ograniczać wchłanianie niektórych witamin, takich jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K).
Potencjalne działania niepożądane
Podczas stosowania Alli mogą wystąpić działania niepożądane, które zazwyczaj są związane z przewodem pokarmowym. Najczęściej doświadczanymi objawami są bóle brzucha, zwiększona częstość oddawania stolca, tłuste lub oleiste stolce, gaz z oleistym wydzielaniem. Najczęściej objawy te pojawiają się na początku terapii i zazwyczaj ustępują po pewnym czasie stosowania leku. Ważne jest, aby pacjent informował lekarza o wszystkich niepokojących objawach.
Zalecenia żywieniowe podczas kuracji
Podczas stosowania Alli zalecane jest przestrzeganie zbilansowanej diety niskoenergetycznej, która nie powinna przekraczać 30% kalorii pochodzących z tłuszczów. Niezbędne jest również wzbogacenie diety w błonnik, który może pomóc w łagodzeniu potencjalnych działalnych ubocznych na układ trawienny. Pacjentom zaleca się regularne spożywanie posiłków w regularnych odstępach, unikanie przekąsek bogatych w tłuszcze oraz kontrolę wielkości porcji.
Stosowanie u specyficznych grup pacjentów
Alli nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 18. roku życia oraz u kobiet w ciąży lub karmiących piersią z powodu braku dostatecznie dokładnych badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w tych grupach. U pacjentów w podeszłym wieku lek powinien być stosowany z ostrożnością, uwzględniając ogólny stan zdrowia i obecność towarzyszących chorób, które mogą wpłynąć na metabolizm lub działanie leku.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.